Протидія насильству

Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству

Як розпізнати насильство в сім’ї?

ЯКЩО ПРОТИ ВАС, ЧИ ВАШИХ БЛИЗЬКИХ ВЧИНЕНЕ НАСИЛЬСТВО,
ЧИ Є ЗАГРОЗА НАСИЛЬСТВУ В СІМ’Ї, ТЕЛЕФОНУЙТЕ ЗА ГАРЯЧОЮ
НАЦІОНАЛЬНОЮ ЛІНІЄЮ:
8-800-500-33-50

– сексуальне насильство в сім’ї – протиправне посягання одного члена сім’ї на статеву недоторканість іншого члена сім’ї, а також дії сексуального характеру по відношенню до дитини, яка є членом цієї сім’ї;

психологічне насильство в сім’ї – насильство, пов’язане з дією одного члена сім’ї на психіку іншого члена сім’ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров’ю;

економічне насильство в сім’ї – умисне позбавлення одним членом сім’ї іншого члена сім’ї житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров’я.

ЦИКЛИ НАСИЛЬСТВА

1. Знущання. Стосується будь-якого виду насильства (фізичного, сексуального чи психо­логічного).

2. Розкаяння. Кривдник вибачається за вчинене;
Він обіцяє, що це ніколи не повториться;
Він звинувачує жертву у провокуванні своїх дій;
Він заперечує, що насильство взагалі мало місце, або стверджує, що воно не було таким жахливим, як про це розповідає жертва.Насильник робить подарунок.

3. Обіцянки.Інцидент забуто;Немає проявів насильства;Деякі обіцянки, які давалися під час примирення, виконуються;Жертва сподівається, що насильства більше не буде.

4. Передгроззя. Виникає відчуття напруги;
З’являються невеликі інциденти;
Припиняється спілкування;
Постраждала відчуває необхідність заспокоїти насильника;
Напруга стає нестерпною.

КОЛЕСО НАСИЛЬСТВА
(на прикладі стосунків між подружжям)

Ця таблиця дозволяє дізнатися про види поведінки, які застосовуються кривдниками для отримання та утримання контролю над своїми партнерами.

Побиття ніколи не є випадковим. Це — зумисна дія, спрямована на отримання контролю над іншою людиною. Фізичне насильство є тільки частиною комплексу дій, які кривдник використовує проти свого партнера. Насильство ніколи не стоїть осторонь від загального стилю життя людини. Крім вищевказаних, існують інші форми насильства. Ця таблиця у формі колеса символізує співвідношення фізичного з іншими видами насильства. Кожна шпиця показує тактику, яка використовується з метою отримання контролю та влади, які є центром колеса. Обідок, який оточує та підтримує шпиці, символізує фізичне насильство. Він утримує всю систему разом та надає кривднику сили.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”

Домашнім насильством  визнаються діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

 Види домашнього насильства та їх ознаки:

  • фізичне(заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті);
  • сексуальне (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи);
  • психологічне(словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю);
  • економічне(умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися).

Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, за умови спільного проживання, а також на суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Яка відповідальність настає за вчинення домашнього насильства?

Домашнє насильство є адміністративним правопорушенням, яке підпадає під дію ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Водночас його систематичне вчинення є кримінальним злочином, за яке передбачена відповідальність згідно ст.126-1 Кримінального кодексу України.

Які існують заходи щодо протидії насильству?

  • Терміновий заборонний припис стосовно кривдника (поліцією до 10 днів; лише у випадках домашнього насильства)
  • Обмежувальний припис стосовно кривдника (судом до 6 місяців; у випадках домашього насильства)
  • Взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи (поліцією; у випадках домашього насильства) Направлення кривдника на проходження програми для кривдників (судом або за згодою; у випадках домашього насильства).

3

Якщо Ви або Ваші близькі зазнали домашнього насильства, Ви можете зателефонувати:

102 – поліція;

103– швидка допомога;

116 123, 0-800-500-335 –Національна гаряча лінія з протидії насильству та торгівлі  людьми (ГО “ЛаСтрада”).

1547– Всеукраїнська гаряча лінія підтримки потерпілих від насильства (цілодобово)

0-800-213-103 – Єдиний контакт-центр безоплатної правової допомоги

У разі, якщо Ви стали жертвою домашнього фізичного або сексуального насильства навіть якщо у Вас не має видимих ознак ушкоджень (наприклад синців чи подряпин), НЕГАЙНО вирушайте на прийом до лікаря у травмпункт/судово-медичного експерта, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження і визначити ступінь їх тяжкості.

Надалі це допоможе притягнути Вашого кривдника до кримінальної відповідальності.

Для зняття таких пошкоджень можна звернутися до  судово-медичної експертизи.

Телеграм-чати для підтримки осіб, які страждають від домашнього насильства:

Телеграм-чат  «Правова  допомога   протидії  насильству» 

https://t.me/Non_Violence_Bot

Чат-бот #ДійПротиНасильства https://t.me/police_helpbot

Якщо ви страждаєте від насильства, не мовчіть! Звертайтесь за допомогою

4

5

6